درخت قهوه منبع محبوب ترین نوشیدنی صبحانه در جهان است. با این حال، این گیاه از گیاهان زیبا و آسان برای پرورش در خانه است. اگر از یک علاقه مند به طبیعت بخواهید منظره ای برای شما توصیف کند احتمالا در کلمات خود از قهوه و درخت استفاده خواهد کرد. در تک تک مراحل رشد و باروری درخت قهوه عطر و طراوت این گیاه شما را به آن جذب خواهد کرد. پرورش گیاهان قهوه در داخل خانه نیز آسان است. بر خلاف تصور عموم آنها گیاهان مقاوم با عمر طولانی هستند.در این نوشته از وبسایت قهوه درختی سعی داریم شما را با نوعی از درخت قهوه آشنا کنیم که علاوه بر عطر بی نظیرش امکان نگهداری آن در خانه نیز وجود دارد. با قهوه درختی همراه باشید:

کمی درباره درخت قهوه و انواع آن

دو گونه پرورشی و مهم قهوه، قهوه عربیکا (Coffea arabica) و روبوستا (Coffea canephora) هستند. قهوه عربیکا محبوب ترین و خوش عطر ترین نوع قهوه است. این قهوه بومی اتیوپی و یمن است. قهوه عربیکا هم اکنون در سراسر آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا به صورت تجاری پرورش می یابد.

درخت قهوه درختی معمولا کوچک است و حداکثر ارتفاع آن تا 3 متر می رسد، اما میتوانید با هرس منظم اندازه آن را مدیریت کنید. برگ های آن سبز تیره، کمی آجدار و براق و جذاب است. این گیاه دو بار در سال در شرایط نیمه گرمسیری بومی خود شکوفا می شود. اگر آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی در آب و هوای سردتر پرورش دهید، فقط در تابستان و بهار شکوفا می شود، شکوفایی آن نیز با پدید آمدن دسته ای از گل های کوچک سفید برفی مانند یاس با رایحه ای شیرین ظاهر می شود. در رابطه با دمای مناسب این گیاه در ادامه مطلب توضیح داده ایم. این گیاه میوه های کوچک گیلاس مانندی به وجود می آورد. گیلاس های قهوه گیاه را برای چندین ماه تزئین میکنند. با گذشت زمان، میوه ها نرم و فاسد نمی شوند، بلکه فقط خشک می شوند.

عاشق طراوت و عطر قهوه هستید؟ گیاه قهوه عربیکا بهترین انتخاب است:

پیشنهاد ما به شما برای نگهداری درخت قهوه در خانه یا محل کارتان گیاه قهوه عربیکا (Coffea arabica) است. اگر از علاقه مندان به قهوه باشید حتما میدانید که این درخت منبعی از بهترین دانه های قهوه معطر و با کیفیت است. این روز ها با افزایش روزانه علاقه مندان به قهوه نگهداری گیاه آن در خانه نیز رواج یافته است. کاشت این نوع قهوه کمیاب و خوش عطر ایده بدی نیست. در ابتدا باید بدانید که گیاه قهوه مانند هر گیاه خانگی دیگر به مراقبت و تنظیم نور و دما نیاز دارد. این عضو از خانواده Rubiaceae یکی از ۹۰ مورد در سرده قهوه (Coffea) است. اعتقاد بر این است که قهوه عربیکا اولین گونه قهوه در طبیعت است. درخت قهوه عربیکا بیش از 1000 سال پیش در جنوب غربی عربستان رشد کرده است.

درخت قهوه عربیکا درختچه ای همیشه سبز دارای برگ های براق و سبز تیره با لبه های ژولیده است. پس از 3 یا 4 سال، درخت قهوه عربیکا گل های سفید ستاره ای شکل و خوشبو تولید می کند؛اگر عاشق عطرقهوه هستید، بوی تند گل های آن میتواند شما را جذب کند. به دنبال این گل ها میوه های سبز رنگی پدید می آیند که ابتدا به قرمز و در اخربه سیاه تبدیل می شوند. این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد. داخل هر میوه رسیده 2 دانه قهوه وجود دارد که وقتی به درستی برشته شود می توان آنها را آسیاب کرد. در رابطه با برشته کاری قهوه در دیگر مقالات بلاگ قهوه درختی بخوانید.

پس برای تبدیل یک دانه قهوه به دانه ای دیگر حدوداََ سه و نیم تا پنج سال زمان لازم است. زمان دارید؟ شروع به کشت کنید!

دانه سحرآمیز قهوه کاشت سختی نسبت به مراحل بعد از آن دارد

از هر دانه ای از قهوه که مورد علاقه اتان است پیدا کنید. دقت کنید که دانه رست نشده باشد. از آنجایی که گیاه عربیکا یک گیاه کمیاب است، ممکن است نتوانید گیاه گلدانی آن را پیدا کنید. بنابراین، رشد قهوه از دانه ها ممکن است تنها گزینه باقی مانده باشد. برای رویش اولیه به دانه های سبز تازه نیاز دارید. دانه های قهوه برای کاشت در طول سال در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری مناسب است، اما بهترین زمان برای کاشت آن در آب و هوای سردتر، بهار تا اواسط تابستان است.

زمانی که دما در حدود 20 درجه سانتیگراد ثابت است، بذرها را در خاک کمی اسیدی و مرطوب بکارید. بذرها حدوداً یک تا شش ماه زمان برای رویش اولیه نیاز خواهند داشت. پس از جوانه زنی، گیاه جوان را فقط در سایه آفتاب صبحگاهی قرار دهید.

به دنبال یک نهال قهوه یا گیاه قهوه در یک گلخانه تخصصی هستید؟ گیاهی با شاخ و برگ سبز سالم و بدون آفت یا برگ های پایینی زردتر انتخاب کنید. دقت کنید که طراوت و درخشندگی برگ های درخت قهوه نشان از سلامت گیاه دارد.

محیط رشد درخت خانگی قهوه چگونه باید باشد؟

1-دما: متوسط ​​اتاق (65-75 درجه فارنهایت/18-24 درجه سانتی گراد). قهوه عربیکا می تواند در پاییز و زمستان، زمانی که رشد کندتر می شود، درخت قهوه میتواند در برابر دمای سردتر مقاومت کند، اما در برابر دمای زیر صفر مانند هر گیاه دیگری مقاوم نیست.

2-رطوبت: به هوای مرطوب (حدود 50 درصد رطوبت نسبی یا بیشتر) نیاز دارد. هوای داخل خانه می تواند به شدت خشک شود، به خصوص در ماه های زمستان. نوک برگ های قهوه ای نشانه هوای خشک است. برای افزایش رطوبت، از یک بخور یا رطوبت ساز خانگی استفاده کنید. طراوت نه تنها به درخت زیبای شما بلکه به تنفس خود و حیوان خانگیتان هم کمک خواهد کرد.

3-آب: خاک را کاملا مرطوب نگه دارید اما در بهار و تابستان خیس نباشد و در پاییز و زمستان نیز بهتر است کمی مرطوب نگه دارید. همیشه برای آبیاری گیاهان آپارتمانی خود از آب ولرم استفاده کنید زیرا آب سرد برای آنها شوک است.

4-خاک: مخلوطی از بستر رشد بر پایه پیت ماس ​​با شن و ماسه باغبانی درست کنید. چون درخت قهوه نیاز به شرایط خاص برای نگهداری دارد وجود خاک مناسب با نسبت های معین و زهکشی مناسب برای جلوگیری از خفگی ریشه یک عامل مهم در نگهداری آن است. از آن جا که پیت ماس قادر به نگه داری مقادیر بالای آب است؛ دمای پایین به سرعت باعث انجماد آب خاک و خفگی ریشه میشود.

5-کود: هر 2 هفته یکباردر بهار و تابستان با یک کود متعادل محلول در آب به نسبت مشخص کوددهی کنید. طبیعی است که کود که غذای خاک شماست و در طعم قهوه برداشتی تاثیر گذار است. پس کود مناسب را انتخاب کنید.

6-سرما: از آنجایی که درخت قهوه در برابر سرما مقاوم نیست، دمای یخبندان برای این گیاه مضر است. درخت قهوه در دمای زیر 30 درجه فارنهایت (1 درجه سانتیگراد) به راحتی می میرد. بهتر است زمانی که دما به زیر 41 فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) رسید، گیاه را در داخل خانه یا گلخانه نگهداری کنید. در طول زمستان، در حالی که گلدان خود را در داخل خانه نگهداری می کنید، آن را نزدیک پنجره قرار دهید تا گیاه به اندازه کافی نور روز دریافت کند. همچنین می توانید آن را در زیر نور رشد قرار دهید تا نور کم در زمستان را جبران کند.

نوبت برداشت قهوه از درختتان است

چهار یا پنج سال پس از کاشت درخت قهوه، گیاه قهوه به بار مینشیند. علاوه بر عملکرد زینتی آن، می توان از آن برای صرفه جویی در تهیه یک نوشیدنی معطر استفاده کرد. چه بهترین دانه ها را دریافت کنید چه بدترین، آنچه مهم است رضایتی است که از درخت قهوه خانگی خود خواهید داشت.

امیدواریم حالا کمی بیشتر با ما و درخت قهوه آشنا شده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *