به نظر می رسد تهیه قهوه با روش پور آور فرآیندی پیچیده برای عصاره گیری در خانه باشد. چرا که اغلب در کافی‌شاپ‌های تخصصی قهوه انجام می‌شود. اما اینطور نیست! این روش دم آوری یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها برای تهیه یک فنجان کامل و خوش طعم است. پور اوور به لطف یک کارآفرین آلمانی به نام آمالی آگوست ملیتا بنتز متولد شد. او از همان طعم تلخ قهوه خود خسته شده بود و در سال 1908 فیلتر خاص قهوه را اختراع کرد. اختراع فیلترهای کاغذی جای خود را به توسعه تجهیزات جدید دم‌آوری داد، که نشان‌دهنده کنار گذاشتن تدریجی دستگاه پرکولاتور بود، یک قهوه‌ساز برقی که بارها آب داغ را در آسیاب های قهوه به گردش در می‌آورد تا نوشیدنی بسیار غنی ای به دست آورد.

این مقاله به تعریف روش پور اور می پردازد: تهیه قهوه با روش پور اور و آنچه بعد از آن باید در فنجان انتظار داشت. مطمئن باشید قبل از اینکه خواندن این مطلب را تمام کنید، مشتاق امتحان کردن این روش خواهید شد.

تعریف قهوه پور اور

دم کردن قهوه با این روش بسیار ساده است. مدت زیادی است که روش پور اور بین دوست داران قهوه جا پیدا کرده است. به گفته دانیل باتالا، محبوبیت این روش به دلایل زیادی وابسته است: روش پور اور برای چشم ها جذاب است. استخراج طعم ها و عطرهای پیچیده از دانه های قهوه و یک تهیه یک لیوان شفاف قهوه واقعا هیجان انگیز است.

در این روش دم کردن قهوه، آب داغ را روی قهوه آسیاب شده موجود بر روی فیلتر می‌ریزید. آب به آرامی از طریق فیلتر تخلیه می‌شود و قهوه را به داخل لیوان یا قوری زیرین میریزد.تهیه قهوه به این روش در مفهوم و به صورت تئوری ساده است، اما مانند هر روش عصاره گیری دیگر، کیفیت در جزئیات است. تولید یک قهوه عالی نیاز به تمرین فراوان دارد.

What is pour over coffee

تجهیزات دم کردن قهوه به روش پور چیست؟

راه‌های زیادی برای تغییر طعم قهوه با روش پور اور وجود دارد، به همین دلیل در بین باریستاها، رقابتی بسیار محبوب بر سر طعم نهایی قهوه با این روش وجود دارد. تغییر فیلتر یا درجه رست قهوه، سرعت یا الگوی ریختن آب، یا حتی انتخاب دمای آب برای دم کردن قهوه، همگی می‌توانند برطعم قهوه نهایی تأثیر بگذارند. به طور خلاصه کیفیت دانه ها و مواد مصرفی به تنهایی موفقیت شما را در عصاره گیری تضمین نمیکنند.

1. دریپر برای تهیه قهوه

اولین قدم این است که دستگاه خود را انتخاب کنید. این یک انتخاب مهم است چرا که دستگاه های مختلف می توانند طعم های مختلف از یک دانه یکسان را برجسته کنند. موادی که دریپر قهوه از آن ساخته شده است – فلز، شیشه، سرامیک، پلاستیک – بر طعم نهایی تأثیر می گذارد، همانطور که شکل دستگاه و تعداد سوراخ های تخلیه آب بر طعم قهوه تأثیر گذار است.

در میان رایج ترین ها دستگاه ها در این روش می توان به کمکس، V60 و Origami Dripper اشاره کرد. همه این دستگاه ها در مقایسه با دیگر قهوه سازها نمونه های ارزانی هستند، بنابراین بسیاری از دوستداران قهوه تخصصی بیش از یک نوع دستگاه برای تهیه قهوه به این روش دارند.

2. فیلترهای مناسب برای روش پور اور

انتخاب فیلتر با کیفیت قهوه می تواند تفاوت زیادی در کیفیت نهایی قهوه ایجاد کند. فیلترهای کاغذی بیشتر روغن های قهوه را از نوشیدنی حذف میکنند و فنجانی سبک باقی می گذارند. در مقابل، در فیلترهای فلزی روغن قهوه باقی می‌ماند و طعمی سنگین و غنی به جا میگذارد. فیلترهای پارچه ای بین این دو قرار دارند.

فیلترهای پارچه ای و فلزی نسبت به کاغذی سازگار با محیط زیست و ارزان تر هستند. اما، فیلترهای کاغذی  یک بار مصرف، قابل بازیافت هستند. سبک های مختلف دریپر ها نیز به اشکال و اندازه های مختلف فیلتر قهوه نیاز دارند. رایج ترین فیلترهای مخروطی، فیلترهای V60 هستند.

3. ترازو برای اندازه گیری هر چه دقیق تر

اکثر دستور العمل های پوراور نسبت استاندارد قهوه به آب را پیشنهاد می کنند که معمولاً به گرم داده می شود. سنجیدن وزن قهوه با استفاده از ترازو پیشنهاد همیشگی ماست. اگر قهوه خود را با استفاده از قاشق قهوه اندازه گیری می کنید، عواملی مانند اندازه آسیاب و سطح برشته شدن می تواند بر دقت اندازه گیری شما تأثیر بگذارد.

4. کتری های قهوه برای جوشاندن آب

در تئوری، می‌توانید با هر کتری که آب را به جوش می آورد، کار کنید. اما در عمل، کتری گردن غازی بهترین گزینه است. نه تنها این کتری ها خیره کننده و زیبا به نظر می رسند، بلکه گردن های بلندی که نام آن ها را به آن ها می دهد برای دایره ای ریختن آب بسیار مناسب هستند.

چه نوع قهوه ای برای روش پور اور بهتر است؟

نوع دان قهوه عمدتاً عطر و طعم قهوه را تعیین می‌کند. اما این روش برای تولید یک سبک خاص از قهوه است. تهیه قهوه با روش پور اور، فنجان بسیار شفافی را در پایان کار تحویلتان میدهد. به خصوص وقتی که از فیلتر کاغذی استفاده کنید. فیلتر کاغذی هرگونه روغن یا رسوب را از بین می برد. فاکتورهای زیر برای تهیه قهوه ای با کیفیت به روش پور اور کمک خواهند کرد:

1. مقدار برشته شدن قهوه

روش پور اور، نت های پیچیده تر طعم قهوه را برجسته می کند. ممکن است در دم کردن به روش غوطه وری این ظرافت و نت های طعم و عطر مشخص نشود. به همین دلیل، قهوه عربیکا با درجه برشتگی سبک تا متوسط ​​بهترین گزینه برای دم‌آوری با این روش است، زیرا این روش طعم‌های منحصر به فرد و اسیدیته این قهوه را به نمایش می‌گذارد. با این حال، بنا به سلیقه اتان میتوانید با استفاده از دانه‌های قهوه دیگر نیز استفاده کنید.

2. اندازه آسیاب قهوه

بهترین اندازه آسیاب برای این روش، آسیاب متوسط ​​است، ریزتر از آنچه برای فرنچ پرس استفاده می کنید، اما درشت تر از آنچه برای اسپرسو ماشین نیاز دارید. برای دستگاه هایی با فرمت بزرگ‌تر، مانند Chemex  فنجانی، میتوانید از آسیاب متوسط تا ​​کمی درشت‌ استفاده کنید.

می توانید از قهوه از قبل آسیاب شده برای دم کردن قهوه استفاده کنید زیرا اکثر قهوه های از قبل آسیاب شده تقریباً اندازه مناسبی دارند. اما بهتر است قهوه خود را تازه آسیاب کنید تا بتوانید بیشترین طعم و عطر را استخراج کنید.

چرا باید از آب فیلتر شده برای تهیه قهوه استفاده کرد؟

قهوه تقریباً 98 درصد آب است، بنابراین آبی که استفاده می کنید می تواند تأثیر قابل توجهی بر طعم آن داشته باشد. آب معدنی بهترین انتخاب برای دم کردن قهوه است.

بسته به سختی آب در منطقه شما، آب لوله کشی می تواند سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم باشد. بسته به سیستم تصفیه آب منطقه ای که در آن زندگی می کنید، آب مصرفیتان احتمالا حاوی مواد شیمیایی خاصی مانند کلر است. همه اینها بر طعم قهوه شما تأثیر می گذارد. با این حال، نباید که از آب مقطر استفاده کنید. وجود برخی مواد معدنی در فرآیند دم کردن قهوه باعث افزایش طعم آن می شود. انجمن تخصصی قهوه (SCA) حتی دستورالعمل هایی را در مورد آب مناسب برای عصاره قهوه منتشر کرده است.

بهترین دما آب برای روش پور اور چیست؟

SCA دمای ایده آل دم کردن قهوه را بین 195 تا 205 درجه فارنهایت تعریف می کند. به طور معمول، رست های سبک‌تر در انتهای بالاتر این محدوده(دمای بالاتر) و رست های تیره تر در انتهای سردتر قرار میگیرند.

اگر آب مصرفی شما خیلی سرد باشد، تمام مولکول های طعم دهنده را استخراج نمی کنید و در نتیجه قهوه ملایم و آبکی میشود. اگر آب خیلی داغ باشد، یک فنجان قهوه با طعم سوخته یا تلخ خواهید داشت.

بهترین نسبت آب برای این روش چیست؟

بهترین نسبت برای دم کردن 55 گرم قهوه در هر لیتر آب است. SCA این نسبت را برای دستیابی به استاندارد جام طلایی  قهوه تعریف می کند که فنجان قهوه ایده آل را در پایان کار تحویلتان میدهد.

یک فنجان قهوه ایده آل با نسبت تقریباً 1:17 عمل می کند. بنابراین برای یک فنجان متوسط قهوه دمی، باید از حدود 21 گرم قهوه با 350 گرم آب استفاده کنید. با این حال، این نسبت همیشه درست نیست. می توانید آن را مطابق با ذائقه خود تغییر دهید. بهتر است هربار کمی آن را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را با دانه ها و سطوح برشتگی مختلف به دست آورید. نسبت 1:15 ممکن است برای یک فنجان قهوه سنگین تر مناسب تر باشد، در حالی که اگر قهوه سبک تری را ترجیح می دهید، میتوانید نسبت 1:20 را آزمایش کنید.

تکنیک های ریختن قهوه برای ریختن روی قهوه چیست؟

دو روش اصلی ریختن قهوه هنگام دم کردن قهوه وجود دارد: ریختن پالس و ریختن مداوم. در هر صورت، ریختن در یک حرکت دایره ای برای حفظ جریان ثابت و اطمینان از خیس شدن یکنواخت تمام قهوه لازم است. همچنین چند استراتژی دیگر برای ریختن قهوه وجود دارد که می تواند کیفیت فنجان قهوه شما را بهبود بخشد.

1. ریختن مداوم آب و بدون مکث

ریختن مداوم آب بر روی قهوه رایج ترین روش در این فرآیند است. در این روش حجم آب تعیین شده به طور مداوم روی تفاله های قهوه ریخته می شود. شما باید سرعت ثابتی آب را دایره وار به روی قهوه موجود بر روی فیلتر بریزید تا زمانی که از تمام آب استفاده کنید. این روش نیاز به کنترل زیادی دارد و هنگام تهیه ی اورهای بزرگ می تواند چالش برانگیز و سخت باشد.

2. ریختن پالس دار (ضربه ای) 

با اضافه کردن آب به صورت مقطعی، سطح ثابتی از آب را در دریپر حفظ میکنیم. راه های زیادی وجود دارد که می توان با تغییر زمان و فرکانس، پالس ها را تغییر داد. به طور کلی این روشی ساده‌تر برای دم آوری است، اگر تازه کار هستید این روش را پیشنهاد.

3. هم زدن

آژیتاسیون یک تکنیک فوق العاده برای عصاره گیری کامل است. به هم زدن قهوه های مرطوب شده در طول فرآیند دم کردن، با چرخاندن دریپر یا هم زدن با قاشق را آژیتاسیون میگویند. این امر دستیابی به یک عصاره یکدست و کامل را آسان‌تر می‌کند، زیرا می‌تواند هر توده‌ای را بشکند و هر دانه ای که ممکن است در کناره‌های فیلتر گیر کرده باشد، نجات دهد.

4. The Bloom (شکفتن قهوه)

شکوفایی قهوه نیز یک تکنیک ثابت در تمام دم آوری هاست. شکفتن قهوه بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند دم آوری قهوه است. برای جدایی کربن دی اکسید قهوه، به اندازه کافی آب داغ روی آن بریزید. در این مرحله باید مطمئن شوید که همه قهوه مرطوب است. به طور معمول، برای این مرحله نسبت آب به قهوه 2:1 پیشنهاد میشود. این فرآیند دی اکسید کربن باقی مانده در قهوه آسیاب شده را خارج میکند. حباب هایی که مشاهده خواهید کرد و امکان استخراج یکنواخت تر را فراهم می کند. شکفتن قهوه تازه ضروری است زیرا بیشترین دی اکسید کربن را دارد.

آیا عصاره گیری به این روش نسبت به دیگر روش ها سخت است؟

نه، در مقایسه با بسیاری از روش‌های دم‌آوری قهوه، آماده‌سازی قهوه عملا بدون دردسر است. این فرآیند آسان است و همچنین به تجهیزات جانبی زیادی نیاز ندارد. برای مثال، نوشیدنی‌های اسپرسو، به دم‌آوری با خلاء و روش‌های دم‌آوری پیچیده‌تر و گران‌ قیمت تری نیاز دارند.

فواید این روش چیست؟

مزیت اصلی این عصاره گیری کیفیت آن است.

  • این روش یک فنجان قهوه شفاف با طعم های پیچیده ارائه می دهد.
  • یکی از مقرون به صرفه ترین راه های تهیه قهوه نیز این روش است. بسیاری از دریپر ها به اندازه اسپرسو ماشین ها گران قیمت نیستند.
  • با بسیاری از دانه های قهوه به خوبی کار می کند، اگرچه درجه های رست متوسط ​​و سبک بهترین گزینه ها هستند.
  • تهیه آن ساده است و برای تهیه یک دمنوش عالی با این روش به مهارت یا تجربه زیادی نیاز ندارید.

آیا روش پور اور روشی سالم برای تهیه قهوه است؟

بله، روشی بسیار سالم برای تهیه قهوه است. بیشتر قهوه ها سالم هستند زیرا دانه های قهوه سرشار از آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی مفید هستند. با این حال، افراد مبتلا به کلسترول بالا اغلب دم کردن به روش پور اور را ترجیح می دهند زیرا فیلتر کاغذی روغن قهوه را نسبت به روش های دیگر حذف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *