نوشیدنی های زیادی مانند چای تازه، نوشابه های انرژی زا و به خصوص قهوه ها حاوی کافئین هستند، ماده ای که ممکن است خلق و خو، متابولیسم و ​​عملکرد ذهنی و فیزیکی شما را تقویت کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف کافئین در مقادیر کم تا متوسط ​​برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، دوزهای بالای کافئین ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند و حتی خطرناکی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که نقشه ژنتیکی افراد تاثیر زیادی بر تحمل آنها نسبت به عوارض کافئین دارد. برخی از افراد می توانند کافئین بسیار بیشتری نسبت به دیگران مصرف کنند بدون اینکه اثرات منفی آن را را تجربه کنند. علاوه بر این، افرادی که به مقادیر بالای کافئین عادت ندارند ممکن است بلافاصله پس از مصرف آن، علائم ناخوشایندی را تجربه کنند.

در این مقاله از کافه درختی 9 مورد ازعوارض کافئین آورده شده است:

1. اضطراب اولین مورد از عوارض ناخواسته قهوه

کافئین ماده ای است که معمولا برای افزایش هوشیاری پیشنهاد میشود. این ماده با مسدود کردن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی فعال در مغز که باعث احساس خستگی در شما می شود، عمل می کند. در عین حال، ترشح آدرنالین، هورمون “هشدار” مرتبط با افزایش انرژی را نیز تحریک می کند. با این حال، در مصرف دوزهای بالاتر، این اثرات مطلوب ممکن است بارزتر شوند و منجر به اضطراب و عصبانیت ناخواسته شوند. در واقع، اختلال اضطراب ناشی ازمصرف بیش از حد کافئین یکی از چهار سندرم مرتبط با عوارض کافئین است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، فهرست شده.

مصرف بالای کافئین شامل (1000 میلی گرم یا بیشتر) در روز است. این مقدار باعث عصبی شدن، بی قراری و علائم مشابه استرس در بیشتر افراد می شود. البته مصرف مقادیر متوسط ​​از کافئین نیز ممکن است منجر به اثرات مشابه در افراد حساس به کافئین شود.

علاوه بر این، مصرف دوز متوسط ​​روزانه در یک وعده باعث تنفس سریع و افزایش سطح استرس میشود.

2. بی خوابی عارضه ای که ممکن است متوجه آن نشوید

توانایی کافئین برای کمک به بیداری و هوشیار نگه داشتن افراد یکی از ارزشمندترین ویژگی های آن است. از سوی دیگر، کافئین بیش از حد می تواند بر کیفیت خوابتان اثر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث افزایش مدت زمان خواب شود. در مقابل ممکن است زمان کلی خواب شبانه روزی را را به ویژه در افراد مسن کاهش دهد. به نظر نمی‌رسد که مقادیر کم یا متوسط ​​کافئین روی خواب افرادی که مشکل خواب ندارند یا کسانی که بی‌خوابی های عصبی در آنها گزارش شده، تأثیر چندانی داشته باشد.

اگرچه قهوه و چای غلیظ بیشترین منابع کافئین هستند، اما در نوشابه، کاکائو، نوشیدنی های انرژی زا و چندین نوع دارو نیز این ماده یافت می شود.

به عنوان مثال، یک شات اسپرسو ممکن است تا 350 میلی گرم کافئین داشته باشد، در حالی که برخی از نوشیدنی های انرژی زا 500 میلی گرم در هر قوطی کافئین دارند. نکته مهم این است که میزان کافئینی که می توانید بدون تأثیر بر خواب خود مصرف کنید به ژنتیک و عوامل دیگر بستگی دارد. علاوه بر این، مصرف کافئین در اواخر شبانه روز ممکن است با خواب تداخل داشته باشد زیرا اثرات آن چندین ساعت طول میکشد تا از بین برود. تحقیقات نشان داده است که عوارض کافئین به طور متوسط ​​به مدت پنج ساعت در بدن شما باقی می ماند، این دوره زمانی ممکن است بسته به سیستم بدن هر فرد از یک ساعت و نیم تا نه ساعت متغیر باشد.

 توجه به مقدار و زمان مصرف کافئین بر کیفیت خواب تاثیر گذار است.

3. مشکلات گوارشی: پر کاری و کم کاری دستگاه گوارش از عوارض کافئین است

بسیاری از مردم متوجه می شوند که یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده آنها کمک می کند. اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد، نسبت داده شده است. قهوه بدون کافئین نیز واکنش مشابهی ایجاد می کند.

به نظر می رسد کافئین، خود حرکات روده را با افزایش پریستالسیس، انقباضاتی که غذا را از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می دهد، تحریک می کند. با توجه به این اثر، جای تعجب نیست که دوزهای زیاد کافئین ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود. اگرچه برای سال‌های متمادی اعتقاد بر این بود که قهوه باعث ایجاد زخم معده می‌شود، اما یک مطالعه بزرگ روی بیش از 8000 نفر هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرد. به نظر می رسد که این عارضه کافئین به ویژه در مورد قهوه صادق است.

از آنجایی که قهوه می‌تواند تأثیرات عمده‌ای بر عملکرد دستگاه گوارش داشته باشد، ممکن است بخواهید در صورت بروز مشکلات گوارشی، میزان نوشیدنی خود را کاهش دهید یا به چای روی آورید.

4. شکست عضلانی (واپاشی ماهیچه های اسکلتی)

رابدومیولیز یک بیماری بسیار جدی است که در آن فیبرهای عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون شده و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شود. علل شایع رابدومیولیز عبارتند از: ضربه، عفونت، سوء مصرف مواد مخدر، فشار عضلانی و نیش مارها یا حشرات سمی. علاوه بر این، چندین گزارش از رابدومیولیز مربوط به مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد، اگرچه این نسبتاً نادر است. در یک مورد، زنی پس از نوشیدن 32 اونس (1 لیتر) قهوه حاوی تقریباً 565 میلی گرم کافئین دچار حالت تهوع، استفراغ و ادرار تیره شد. خوشبختانه او پس از درمان با دارو و مایعات بهبود یافت. به هر حال این مقدار زیادی از کافئین برای مصرف در مدت زمان کوتاه است، به خصوص برای افرادی که به آن عادت ندارند یا به اثرات آن بسیار حساس هستند. به منظور کاهش خطر ابتلا به رابدومیولیز، بهتر است مصرف خود را به حدود 250 میلی گرم کافئین در روز محدود کنید.

5. اعتیاد به قهوه

با وجود تمام فواید کافئین برای سلامتی، این ماده ممکن است باعث عادت شود. یک بررسی دقیق نشان می دهد: اگرچه کافئین مواد شیمیایی خاصی مانند کوکائین و آمفتامین ها را در مغز تحریک می کند، اما مانند این داروها باعث اعتیاد کلاسیک نمی شود. با این حال، ممکن است به وابستگی روانی یا فیزیکی، به ویژه در دوزهای بالا منجر شود. در یک مطالعه، 16 نفر که روزانه قهوه هایی با کافئین زیاد، متوسط ​​یا بدون کافئین مصرف می‌کردند، پس از یک شب بدون مصرف کافئین در یک تست  شرکت کردند. فقط مصرف کنندگان کافئین بالا نسبت به کلمات مرتبط با کافئین برخورد نشان دادند و میل شدید به کافئین داشتند. علاوه بر این، به نظر می رسد دفعات مصرف کافئین در روز در وابستگی آنها نقش دارد.

6. فشار خون بالاپر ریسک ترین مورد از عوارض کافئین

به طور کلی، به نظر نمی رسد کافئین خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته را در بیشتر افراد افزایش دهد. با این حال، در چندین مطالعه نشان داده شده است که به دلیل اثر تحریکی آن بر روی سیستم عصبی، فشار خون را افزایش می دهد. فشار خون بالا یک عامل پرخطر برای حمله قلبی و سکته است زیرا ممکن است به مرور زمان به شریان ها آسیب برساند و جریان خون به قلب و مغز شما را محدود کند. خوشبختانه، اثر کافئین بر فشار خون موقتی است. همچنین نشان داده شده است که مصرف زیاد کافئین باعث افزایش فشار خون در حین ورزش در افراد سالم و همچنین در افرادی که فشار خون خفیف بالایی دارند می شود. بنابراین، توجه به دوز و زمان مصرف کافئین مهم است، به خصوص اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید. 

7. ضربان قلب سریع عارضه ای کوتاه مدت و آزار دهنده

اثرات تحریکی مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تپش قلب شما شود. تغییر ریتم ضربان قلب که فیبریلاسیون دهلیزی نامیده می شود، در افراد جوانی که نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوزهای بسیار بالای کافئین مصرف می کردند گزارش شده است. بر عکس، برخی از افراد مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است بتوانند مقادیر زیاد کافئین را بدون هیچ گونه عارضه جانبی تحمل کنند. در یک مطالعه کنترل‌ شده، زمانی که 51 بیمار نارسایی قلبی 100 میلی‌گرم کافئین در ساعت به مدت پنج ساعت مصرف کردند، ضربان قلب و ریتم آن‌ها کاملا طبیعی بود. صرف نظر از نتایج مطالعات مختلف، اگر بعد از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار، متوجه تغییراتی در ضربان یا ریتم قلب خود شدید، مصرف خود را کاهش دهید.

8. خستگی 

قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار سطح انرژی را افزایش می‌دهند. با این حال، ایجاد خستگی پس از خروج کافئین از بدن شما، کاملا واضح است.

9. تکرر ادرار

افزایش ادرار یک عارضه جانبی رایج، در مصرف زیاد کافئین به دلیل اثرات تحریکی این ماده بر روی مثانه است. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی بیش از حد معمول قهوه یا چای می نوشید، نیاز به دفع مکرر ادرار دارید. بیشتر تحقیقاتی که در مورد اثرات این ترکیب بر تکرر ادرار انجام می شود، روی افراد مسن و کسانی است که مثانه بیش فعال یا بی اختیاری دارند. اگر مقدار زیادی نوشیدنی های کافئین دار می نوشید و احساس می کنید که تکرر یا فوریت ادرار شما بیش از آنچه که باید باشد هست، مصرف خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

سخن پایانی

به نظر می رسد مصرف کم تا متوسط ​​کافئین فواید سلامتی چشمگیری در بسیاری از افراد دارد. از سوی دیگر، دوزهای بسیار بالا ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. این عوارض ممکن است در زندگی روزمره اختلال ایجاد کنند. اگرچه عوارض کافئین از فردی به فرد دیگر متفاوت است،اما به طور کلی اثرات سو مصرف کافئین مانند هر ماده دیگری بسیار جدی و خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *