این روزها همه در مورد قهوه سرد دم صحبت می کنند، شهرت این قهوه همچنین توسط Starbucks  به صورت روز افزون رو به افزایش است. پس چه چیز خاصی در مورد Cold Brew وجود دارد؟ در این مقاله از قهوه درختی بخوانید:

تفاوت واقعی این روش دم کردن، دمای آبی است که در آن استخراج قهوه انجام می شود. در حالی که روش‌های معمولی قهوه از دمای نزدیک به جوش برای استخراج سریع خواص قهوه استفاده می‌کنند، دم‌کردن سرد زمان را با دما مبادله می‌کند. برای تهیه یک عصاره کامل از 4 تا 24 ساعت زمان می‌برد. نتایج به‌دست‌آمده از این روش‌های مختلف دم آوری می‌تواند بسیار متفاوت باشد به طوری که ممکن است شما یک نتیجه (قهوه) را دوست داشته باشید اما عصاره دیگر را نه، بنابراین مهم است که بارها روش های متفاوت را امتحان کنید.

فواید قهوه سرد

اسیدیته کمتر:

مطالعات انجام شده نشان می دهد که قهوه سرد 50 تا 67 درصد اسید کمتری نسبت به قهوه دم شده معمولی دارد. این بدان معنا نیست که اسیدیته چیز بدی است، برخی افراد طعم اسیدی قهوه را دوست دارند. به طور کلی اسیدیته می تواند برای دندان ها و معده شما نیز مضر باشد.

از بین نرفتن آنتی اکسیدان ها:

بیشتر آنتی اکسیدان ها، مطالعات اخیر نشان می دهد که دانه های قهوه حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است، مشکل بیشتر روش های دم آوری این است که قرار گرفتن در معرض دمای بالا، بسیاری از این آنتی اکسیدان ها را از بین می برد. بنابراین، بین فرآیند برشته کردن و دم کردن با دما بالا، بیشتر فواید قهوه از بین می رود. دستگاه های دم آوری به روش سرد این آنتی اکسیدان ها را از بین نمی برد، بنابراین نوشیدنی مفید تری باقی می ماند.

شیرینی طبیعی بیشتر:

شیرینی، دم نوش سرد به طور طبیعی شیرین تر از همتای گرم خود است، این به دلیل اسیدیته کمتر است، به این ترتیب افرادی که دوست دارند قهوه خود را شیرین کنند، لازم نیست این کار را با قهوه سرد انجام دهند یا حداقل برای انجام این کار به شکر کمتری نیاز دارند، در نتیجه آن را سبک تر می کند.

صرفه جویی در زمان:

دم کردن دم‌نوش سرد ممکن است زمان زیادی طول بکشد. نکته شگفت انگیز اینجاست که این دمنوش بعد از دم کردن یک وعده می‌تواند تا 10 روز در یخچال بماند  تازگی خود را از دست ندهد. بنابراین اگر دوست دارید هر روز قهوه‌ خوش طعم و آماده سرو داشته باشید کافی است آن را قبل از شروع هفته آماده کنید.

قهوه مورد علاقه خود را با دقت انتخاب کنید

فرقی بین دانه‌ های کامل یا آسیاب شده قهوه نیست. چیزی که بیشتر از همه مهم است این است که یک قهوه با کیفیت خوب انتخاب کنید تا بتوانید با دم آوری سرد آن بهترین نتیجه را بگیرید. این بدان معنا نیست که گران ترین قهوه را انتخاب کنید، بلکه، باید قهوه های مختلف را امتحان کنید. به جستجوی خود تا زمانی که بهترین قهوه را پیدا کرده ادامه دهید. قهوه ای را بیابید با ذائقه شما مطابقت دارد.

نسبت کامل آب به قهوه را پیدا کنید

یکی از فواید عصاره گیری سرد، تطبیق پذیری آن است، می توان آن را هم به صورت سرد و هم داغ و به روش های مختلف سرو کرد. نسبت معمولی آن 15:1 (آب به قهوه) است، به این معنی که اگر بخواهید 1 لیتر قهوه (1000 میلی لیتر) دم کنید، به 67 گرم قهوه آسیاب شده نیاز دارید. اگر می‌خواهید کنسانتره قهوه درست کنید باید 10:1 باشد یا اگر می‌خواهید قهوه سبک‌تری درست کنید، می‌توانید نسبت آن را 18:1 انجام دهید، توصیه من این است که بارها امتحان کنید تا نسبت مناسب و دلخواهتان را پیدا کنید.

رست محبوب را برای خود انتخاب کنید

بسته به طعمی که به دنبال آن هستید، نوع رست مورد نیاز شما برای خرید مهم است. رست‌های تیره‌تر طعم تلخ‌تر و دودی‌تری دارند و رست‌های روشن‌تر طعم میوه‌ای بیشتری دارند. همچنین، هر چه درجه آسیاب کمتر باشد، کافئین بیشتری خواهد داشت،  زیرا در دمای بالاتر کافئین سوزانده میشود. توصیه من این است که رست های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که رست مناسب خود را پیدا کنید.

آسیاب مورد علاقه خود را بیابید

برای بهترین استخراج قهوه هنگام دم کردن سرد، حتماً آسیاب درشت بخرید یا اگر در خانه آسیاب می‌کنید، حتماً آن‌ها را درشت آسیاب کنید. بافت آن بهتر است شبیه شکر باشد. در تصویر زیر نمونه ای از برخی آسیاب ها را می بینید که شما را راهنمایی می کند. به یاد داشته باشید، آسیاب های درشت و عصاره گیری سرد برابر است با قهوه ای بی نظیر

صبر مهم ترین عامل در دم آوری سرد است

بسته به روش و قهوه‌سازی که برای دم کردن قهوه سرد استفاده می‌کنید، بین 4 تا 24 ساعت طول می‌کشد تا فرآیند دم‌آوری به پایان برسد. پس باید صبور باشید. تفاوت بین دم کردن سرد و دم کردن معمولی در این است که دم کردن سرد به جای دمای بالا برای دم شدن، از زمان استفاده می کند، بنابراین به نوشیدنی متعادل تر و اسیدیته کمتری می رسد.

خبر خوب این است که می توانید یک مقدار زیاد برای کل هفته دم کنید تا مجبور نباشید روزانه دم کنید.

از فرنچ پرس خود یا سایر روش های غوطه وری برای تهیه قهوه سرد استفاده کنید

اگر فرنچ پرس دارید، می‌توانید با استفاده از نسبتی که قبلاً به شما داده‌ایم، روش غوطه وری را امتحان کنید. فقط آسیاب های قهوه را در فرنچ پرس قرار دهید، آب سرد بریزید، با قاشق مخلوط کنید و حداقل 16 ساعت صبر کنید. می‌توانید از روش‌های دیگر مانند خیساندن قهوه در ظرف وکیوم یا سایر ظرف‌های در بسته و سپس فیلتر کردن آن استفاده کنید، اگرچه این روش پیشنهادی ما برای امتحان قهوه سرد نیست.

نتیجه گیری

همانطور که قبلاً گفتیم، قهوهدم نوش سرد یک نوشیدنی واقعا کامل است. این نوع عصاره برای بسیاری از فرمت‌ها مانند نوشیدنیهای بر پایه قهوه، کوکتل قهوه و حتی نوشیدنی‌های گرم عالی عمل می‌کند.

اگر فقط حوصله تحمل زمان دم کردن را داشته باشید، دم کردن سرد واقعاً ساده است. اعتماد کنید، صبر کردن برای این مدت سخت است، همچنین برای نوشیدنی ای مانند قهوه با عطر بی نظیرش قهوه.  اما اگر بتوانید آناین مدت را صبر کنید، نتیجه ای به یاد ماندنی خواهد داشت.

به غیر از این توصیه ما این است که هر اندازه که دوست دارید با متغیرهای مختلف مانند آب، نوع قهوه، آسیاب های درشت مختلف و زمان استخراج امتحان کنید. به این ترتیب می توانید آن طعمی را که بیشتر دوست دارید پیدا کنید و در نتیجه به نوشیدنی مورد نظر خود دست یابید.

اگر سوالی دارید یا نکات بیشتری در ارتباط با دم آوری قهوه سرد میدانید برای ما کامنت بگذارید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *